Právo je všepronikající (vlezlý) systém ovlivňující náš každodenní život. Řeči práva a výrobkům "právního provozu" není snadné porozumět, tedy pokud nejste právník (a je mnoho dokladů, že i právníci mají často potíže).

Rádi bychom zde za pomoci studentů brněnské sociologie psali o tom, jak se chová "brouk zvaný právo" v prostředí zvaném společnost.


Právní zkoumání hovořící jazykem práva ponecháme právníkům. Zkusme právo zkoumat zvnějšku, jako brouka.

neděle 13. února 2011

Zvláštní rysy právního myšlení I.

Existuje zvláštní styl myšlení, typický pro právníky? Existují vůbec "styly myšlení"? Série krátkých studentských úvah naznačuje, jak mohou někteří neprávníci vnímat "právnickou ideologii" (ideologie v nehodnotícím smyslu), tedy vnímání a výklad skutečnosti, skupinově sdílený právníky.Jaroslav:
Právní myšlení vychází dle mého názoru z právnické etiky a samozřejmně se řídí i zákonem. Každé posuzované jednání se projednává v rámcí zakona, jež se na něj vztahuje. Právnícké myšlení je pak na těmito mantinely ohraničeno. Invence v myšlení se projevují v právní rétorice, kdy je nutno věc a zákon nastínit tak, aby závěry z ní vyvozené byli pro klienta co nejpřívětivější. Právní myšlení je tedy omezeno předem dánými normami. Právní myšlení se liší i v právních systémech, což je opět
dáno ustanovenými zákony. Hlavním rysem právnického myšlení je pro mě přenášení abstraktních norem na konkrítní případy.

Hana:
Právo je velmi zajímavá věda, pro naši společnosti rozhodně důležitá. Zdá se být rozpracována do nejjemnějších detailů. Přesto si myslím, že svým obsahem nemůže zcela postihnout všechny aspekty lidského jednání, a zdárně tak vyřešit všechny lidské spory.
Právo v rámci daných případů postupuje vědecky, podle nějakých předem daných norem, avšak já sama mám někdy pocit, že by bylo mnohdy lepší, podobně jako se tomu děje právě v sociologii, zapojit „zdravý rozum.“ Je totiž možné, že bychom se v některých případech dostali k očekávanému výsledku pravděpodobně rychleji a nakonec i samotný verdikt by byl možná více odpovídající tomu, co očekává většina společnosti. Často v médiích totiž slýcháváme, jak soud rozhodl o tom kterém případu, na což navazují reakce mých známých nebo reakce na internetových diskuzích, z kterých je patrné, že
kdyby v daném případě rozhodoval samotný lid, rozhodl by jinak.

V právní vědě se někdy setkáváme i s takovými paradoxy, na které ani samotné zákony nestačí. Slyšela jsem například o případu, kdy byl trestanec odsouzen k trestu smrti a na smrtelném lůžku mu byla injekcí vpíchnuta neadekvátní látka, která způsobila, že trestanec sice zemřel, avšak ne „klidnou“, ale „traumatizující a bolestivou“ smrtí. Pak se vynořuje otázka, zda tento muž, který měl zemřít, byl zabit nebo vlastně zavražděn. Domnívám se, že právě v takovýchto (a vlastně nejen v takovýchto) případech by bylo často lepší, zapojit vlastní rozum, než hledat v paragrafech, které
možná takovéto případy ani nezahrnují…



Žádné komentáře: